Obsah článku
ToggleOlej z ľubovníka bodkovaného je bylinný olej, najčastejšie červenej farby, ktorý si mimochodom môžeš vyrobiť aj sama doma. Recept zdieľam nižšie v článku. Tento hojivý zázrak má množstvo benefitov a ja zastávam názor, že by mal byť v každej domácej “lekárničke.” V článku sa zameriavam len na benefity pre tehotné ženy a žienky po pôrode, no jeho použitie je oveľa širšie.
Poznáš Ľubovník bodkovaný?
Ľubovník bodkovaný je rastlina pôvodom z Európy so žltými, hviezdicovitými kvetmi. Ľubovník je pomenovaný po Jánovi Krstiteľovi. Rastlina zvyčajne začína kvitnúť okolo 24. júna, v deň sviatku Jána. V tomto čase sa odporúča aj jej zber. Preto olej možno poznáte pod názvom Jánsky olej.
Ľubovník si môžeš nazbierať aj sama. V obchodoch je dostupný ako čaj, tiktúra alebo olej. Nájdeš ho aj vo forme mastí, krémov a gélov.
Ľubovník sa počas tehotenstva a dojčenia neodporúča užívať orálne (ústne). Teda čajíky, tinktúry ani oleje neodporúčam konzumovať. Môžeš ho používať lokálne, ako olej na pokožku. Pred používaním si urob test na zápästí (aplikuj na malé miesto a 24h sleduj, či nevznikne kožná reakcia).
Ľubovníkový olej v tehotenstve
Ľubovníkový olej (Jánsky olej) bude tvoj veľký pomocník počas tehotenstva.
Ľubovníkový olej pôsobí ako svalový relaxant a je výborný, ak ťa trápia bolesti svalov. Ľubovníkový olej možno použiť pri masážach boľavého chrbta a svalov, profesionálny maséri na ňom oceňujú veľmi dobré prekrvujúce účinky s rýchlym nástupom (do 5 minút) a trvaním až 2 hodiny (potvrdené tiež pri dermálnych testoch na Lekárskej fakulte UK).
V tehotenstve môžeš robiť aj krátku masáž brucha a prsníkov. Pomôže ti zabrániť vzniku strií. Lokálna aplikácia je vhodná na liečbu hemoroidov a na boľavé kŕčové žily, ktoré môžu nastať v priebehu tehotenstva.
Ak máš veľmi bolestivých poslíčkov, ale ešte to nie sú pôrodné kontrakcie, môže pomôcť masáž podbruška s ľubovníkovým olejom.
Je tiež výborným prostriedkom na zmiernenie ženských problémov, ako sú mykózy.
Ľubovníkový olej (Jánsky olej) po pôrode na hojenie hrádze
Vďaka svojim antiseptickým vlastnostiam zabraňuje tvorbe choroboplodných zárodkov a zápalov v ranách na koži. Znižovaní rizika infekcie po rane.
Keďže obsahuje veľa minerálov, zjemňuje a zvlhčuje pokožku v aplikovanej oblasti.
Olej z ľubovníka bodkovaného pomáha pri redukcii jaziev a strií tým, že podporuje regeneráciu tkanív.
Ak sa vám v tehotenstve urobili pigmentové škvrny, Ľubovníkový olej alebo Jánsky olej vám ich pomôže vyblednúť.
vypadávanie vlasov a posilňuje pokožku hlavy.
Ďalšia výhoda centaury oleja minimalizuje menštruačné bolesti žien
účinný pri znižovaní bolesti v tele.
Má liečivý účinok na plienkovú vyrážku u dojčiat. Je dobrý pri bolestiach hlavy a migréne.
Je to prírodné antidepresívum. Poskytuje pohodlie ľudskému telu.
Ľubovníkový olej na jazvy s hematómom pomáha lepšiemu hojeniu modriny.
minimálne trikrát denne ľubovníkovým (svätojánskym) olejom
Masáž jazvy na hrádzi – ľahnite si na bok, nakročte nohu do strany, vsuňte si ukazovák a prostredník do pošvy, jemne pritlačte smerom ku konečníku a polokrúživými pohybmi masírujte toto tkanivo v smere hodinových ručičiek od 3 k 9 a naopak.
Ľubovníkový olej (Jánsky olej) po pôrode na hojenie hrádze
Sem vložte text nadpisu
Ako používať ľubovníkový olej?
V niektorých štátoch je táto rastlinka len na lekársky predpis! Môže interagovať s liekmi, ktoré užívaš a preto je potrebné sa pred konzumáciou Ľubovníka poradiť s lekárom. Začlenenie ľubovníkového oleja do vašej každodennej rutiny je jednoduché, ale je nevyhnutné ho používať bezpečne a efektívne:
• Lokálna aplikácia: Pri kožných ochoreniach, bolestiach nervov a hojení rán naneste malé množstvo ľubovníkového oleja priamo na postihnuté miesto a jemne ho vmasírujte. Opakujte podľa potreby.
• Perorálna konzumácia: Pri perorálnom užívaní sa poraďte so zdravotníckym pracovníkom o dávkovaní a bezpečnosti. Olej z ľubovníka bodkovaného možno požiť, ale je dôležité dodržiavať odporúčané pokyny. Výťažok z ľubovníka bodkovaného najčastejšie užívajú dospelí v dávkach 600-900 mg ústami denne, užívaných v 2-3 rozdelených dávkach, po dobu až 12 týždňov.
• Vlasy a vlasová pokožka: Ak chcete zlepšiť zdravie vlasov, naneste niekoľko kvapiek oleja na pokožku hlavy, vmasírujte a pred umytím nechajte niekoľko hodín pôsobiť. To možno vykonať raz alebo dvakrát týždenne.
Ako vyrobiť ľubovníkový olej?
Mnoho ľudí si chce doma vyrobiť a používať ľubovníkový olej, ktorý je v poslednom čase čoraz obľúbenejší. Z tohto dôvodu nájdete výrobu stotínového oleja a potrebné triky v našom obsahu.
Tu sú kroky, ktoré musíte dodržať;
- Kvety centaury najskôr umyte a osušte .
- Potom oddeľte kvety od stonky a vložte ich do sklenenej nádoby.
- Pri oddeľovaní kvetov nepoužívajte rezné nástroje, ako sú nožnice a nože. Separácia
- Je lepšie to urobiť ručne.
- Po vložení všetkých kvetov do nádoby pridajte toľko olivového oleja, aby boli zakryté.
- Postavte nádobu na slnko a nechajte ju asi 5-6 dní. Vďaka tomuto procesu umožní výťažkom z kvetov ľubovníka prejsť do olivového oleja.
- Potom nechajte túto zmes na slnku asi 45-50 dní.
- Nezabudnite nádobu aspoň raz denne pretrepať.
- Na konci daného času farba tejto zmesi stmavne, keď esencia kvetov v nádobe prejde do olivového oleja. Potom môžete začať používať olej.
Má ľubovníkový olej nejaké vedľajšie účinky?
Hoci ľubovníkový olej ponúka množstvo výhod, nie je bez potenciálnych vedľajších účinkov a preventívnych opatrení:
• Fotosenzitivita: Jedným z najčastejších vedľajších účinkov je zvýšená citlivosť na slnečné svetlo. Tí, ktorí používajú olej lokálne, by sa mali vyhýbať dlhodobému pobytu na slnku.
• Interakcia s liekmi: Ľubovník bodkovaný môže interagovať s určitými liekmi, vrátane antikoncepčných piluliek a antidepresív. Ak užívate lieky, poraďte sa s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.
• Alergické reakcie: Niektorí jedinci môžu mať alergické reakcie pri lokálnej aplikácii ľubovníkového oleja. Pred rozsiahlym používaním sa odporúča vykonať náplasťový test.
Kto by sa mal vyhýbať ľubovníkovému oleju?
Niektorí jedinci by mali byť opatrní alebo sa úplne vyhnúť používaniu ľubovníkového oleja:
• Tehotné a dojčiace ženy: Tehotné a dojčiace ženy by sa mali vyhýbať ľubovníkovému oleju kvôli možným rizikám pre dieťa.
• Deti: Vo všeobecnosti sa neodporúča používať u detí bez osobitného usmernenia zo strany zdravotníckeho pracovníka.
• Ľudia s bipolárnou poruchou: Ľubovník bodkovaný môže zhoršiť príznaky u jedincov s bipolárnou poruchou.
Keď sa užíva ústami : Ľubovník bodkovaný je pravdepodobne bezpečný, ak sa používa v dávkach do 900 mg denne počas 12 týždňov. Môže spôsobiť niektoré vedľajšie účinky, ako je hnačka, závraty, problémy so spánkom , nepokoj a brnenie pokožky. Ľubovník bodkovaný interaguje s mnohými liekmi. Informujte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti , či chcete užívať ľubovník bodkovaný.
Ľubovník bodkovaný je pravdepodobne nebezpečný, keď sa užíva vo veľkých dávkach. Môže spôsobiť vážne kožné reakcie po vystavení slnku. Vonku noste opaľovací krém, najmä ak máte svetlú pokožku.
Pri aplikácii na pokožku : Ľubovník bodkovaný je možno bezpečný, ak sa aplikuje na pokožku raz týždenne počas štyroch týždňov. Avšak ľubovník bodkovaný môže spôsobiť vážne kožné reakcie po vystavení slnku.
Ľubovník bodkovaný je pravdepodobne nebezpečný, keď sa užíva ústami počas dojčenia. Dojčatá môžu pociťovať koliku, ospalosť a nervozitu. Kým nebude známe viac, neužívajte ľubovník bodkovaný pri dojčení.
Deti : U detí vo veku 6-17 rokov je ľubovník bodkovaný pravdepodobne bezpečný, ak sa užíva ústami až 8 týždňov.
Depresia : U ľudí s veľkou depresiou môže ľubovník bodkovaný vyvolať mániu, ktorá môže zahŕňať impulzívne správanie.
Schizofrénia : Ľubovník bodkovaný môže u niektorých ľudí so schizofréniou vyvolať psychózu .
Chirurgia : Ľubovník bodkovaný môže ovplyvniť hladiny serotonínu v mozgu, čo môže interferovať s chirurgickými postupmi. Taktiež u ľudí, ktorí užívali ľubovník bodkovaný, môže použitie anestézie viesť k závažným srdcovým komplikáciám počas operácie. Prestaňte užívať ľubovník bodkovaný aspoň dva týždne pred plánovanou operáciou.
Niektoré antikoncepčné pilulky obsahujú estrogén. Telo rozloží estrogén v antikoncepčných tabletkách, aby sa ho zbavilo. Ľubovník bodkovaný môže zvýšiť rozklad estrogénu. Užívanie ľubovníka bodkovaného spolu s antikoncepčnými tabletkami môže znížiť účinky antikoncepčných tabletiek. Ak užívate antikoncepčné tabletky spolu s ľubovníkom bodkovaným, použite ďalšiu formu antikoncepcie, ako je kondóm.
Vplyv na dojčenie: Existujú obmedzené dôkazy o tom, či je ľubovník bodkovaný bezpečný počas dojčenia. Bylinné prípravky môžu prechádzať do materského mlieka, a hoci nie sú dostatočné dôkazy o jeho škodlivých účinkoch na dojčatá, odborníci radia opatrnosť.