Mať svoje pôrodné želania je vaše právo, veď je to váš pôrod a vo väčšine slovenských nemocníc s pôrodným plánom nemajú najmenší problém, naopak, preferujú, ak má mamička svoje pôrodné želania. Nikto sa na to nepozerá ako na “vymýšľanie”, preto sa nebojte si svoj plán pripraviť. Dodá vám istotu pred pôrodom a uľahčí komunikáciu s personálom. Pozrime sa na to, ako pôrodný plán vytvoriť, čo by mal/mohol obsahovať.

Čo je to pôrodný plán?

Pôrodný plán je doslova písomný plán, ktorý oznamuje vaše želania a ciele pred, počas a po pôrode. Mamičky v ňom popíšu, ako by v ideálnom prípade chceli, aby pôrod prebiehal. Personál nemocnice po prečítaní plánu zistí, čo mamička preferuje.

S prípravou vám môže pomôcť dula, pôrodná asistentka alebo lekár. Pred prípravou je dobré absolvovať nejaký predpôrodný kurz alebo si naštudovať proces pôrodu a faktory, ktoré ho ovplyvňujú. Alebo sa o týchto veciach aspoň porozprávajte s odborníkom. Len ak budete mať dostatok informácií, budete vedieť, čo v pôrodnom pláne naozaj chcete, čo je pre vás dôležité a čo, naopak, nie. Každá žena to má inak.

Ako má vyzerať pôrodný plán?

Neexistuje správna alebo nesprávna forma pôrodného plánu. Niektoré pacientky majú len základné želania, zatiaľ čo iné sú mimoriadne podrobné. Naše odporúčanie je, urobte pôrodný plán odrážkovo, čo najviac stručne. Nikomu sa v nemocnici nebude chcieť čítať dlhé vety a dokument na niekoľko strán. 

Čo dať do pôrodného plánu?

Každá mamička je iná, pôrodný plán by mal byť individuálny. Závisí to od toho, čo chcete, od vašej anamnézy, od okolností a od toho, čo je k dispozícii vo vašej pôrodnici. 

Nezabudnite na to, že pôrod sa nedá naplánovať, a preto musíte byť flexibilné a pripravené aj na situáciu, že vaše želania budete musieť zmeniť a urobiť veci inak, ako ste plánovali. A aj zmena je v poriadku. Vždy, aj počas pôrodu, máte právo sa pýtať a byť informovaná o alternatívach, o ktorých sa môžete rozhodnúť. Nebojte sa toho.

Pôrodný plán - Vzor/šablóna zadarmo na stiahnutie

Aby sme vám pomohli vytvoriť prispôsobený plán, tu je šablóna na zváženie (môžete zakrúžkovať možnosti, ktoré by ste chceli, a prečiarknuť tie, ktoré sa vám nepáčia). Nezabudnite uviesť svoje meno a meno partnera v hornej časti, ako aj meno svojho lekára a nemocnice.

Aké informácie by mal obsahovať pôrodný plán?

Existuje toľko rôznych príkladov pôrodných plánov, koľko je žien, ktoré rodia, takže si nerobte starosti s tým, či pre svoj pôrod vytvoríte ten „správny“. Tiež sa nemusíte riadiť stanovenou šablónou alebo si plán robiť príliš formálne: môžete si ho voľne upraviť tak, že si jednoducho zapíšete niekoľko problémov, ktoré vás najviac znepokojujú, a potom ich preberiete so svojím lekárom pri ďalšej návšteve.

Keď sa porozprávate o svojich preferenciách, pokiaľ ide o pôrod, vypočujte si, čo hovorí váš lekár o vašich možnostiach pôrodu vo vybranej pôrodnici. Ak po konzultácii potrebujete urobiť nejaké zmeny, aktualizujte svoj pôrodný plán.

Dobrý tip je urobiť si niekoľko kópií pôrodného plánu schváleného poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Týmto spôsobom ich môžete mať k dispozícii pre sestry vo vašich pôrodných tímoch aj po pôrode, na oddelení šestonedelia – ak to váš plán zahŕňa.

Nemusíte mať v pôrodnom pláne všetko, ani dlhý zoznam vecí.

Toto sú najčastejšie informácie, ktoré uvádzajú rodiace ženy, a niektoré možno budete chcieť zahrnúť do svojho pôrodného plánu:

  • vaše údaje a dôležité veci o vašom zdraví (nejaké choroby, krvná skupina, alergie a pod.);
  • aká chcete, aby bola atmosféra, kde rodíte? Uveďte svoje túžby a nezabudnite, že nie všetky želania sa vám splnia, nemocnica má svoje pravidlá;
  • koho by ste chceli mať pri sebe počas pôrodu a/alebo pri pôrode – napríklad svojho partnera, dulu, priateľov, rodinu…;
  • jedenie alebo pitie počas pôrodu;
  • byť vo vani pri pôrode a/alebo po pôrode, ak je k dispozícii;
  • prispôsobenie atmosféry hudbou, osvetlením, predmetmi z domova;
  • snímanie fotografií alebo videí;
  • možnosť voľby polohy pri pôrode;
  • typ pôrodu, ktorý plánujete (t. j. vaginálny, cisársky rez);
  • použitie epidurálneho alebo iného lieku proti bolesti;
  • alternatívy tlmenia bolesti, ktoré by ste chceli použiť;
  • umelé pretrhnutie membrán a/alebo ponechanie membrán nedotknutých;
  • vonkajšie a vnútorné elektronické monitorovanie plodu;
  • použitie infúzie alebo katétra;
  • použitie oxytocínu na vyvolanie alebo zosilnenie pôrodných kontrakcií;
  • stanovisko k epiziotómii vs. prirodzenému natrhnutiu;
  • použitie intervencií, ako je vákuová extrakcia alebo kliešte na pomoc pri narodení vášho dieťaťa;
  • preferencie vaginálneho pôrodu vs. cisársky rez;
  • špeciálne požiadavky týkajúce sa starostlivosti o dieťa;
  • bonding s dieťatkom ihneď po narodení, čo dieťaťu umožňuje preliezť z brucha na prsia;
  • akékoľvek plány na dojčenie okamžite, mať tam laktačnú poradkyňu, ktorá vám pomôže;
  • kedy strihať šnúru, kto ju má strihať a či necháte dotepať pupočník;
  • partner má chytiť dieťa pri narodení;
  • odloženie váženia dieťaťa a/alebo podanie očných kvapiek, kým sa vy a vaše dieťa nepozdravíte, nemáte dokončený bonding;
  • špeciálne požiadavky okolo placenty, ak si ju napríklad chcete vziať domov;
  • a iné. 🙂 Jednoducho čokoľvek, čo si pri pôrode želáte alebo neželáte, má miesto v pláne.

Potrebujete vytvoriť pôrodný plán?

Aj keď pôrodný plán nie je povinný a, samozrejme, tento dokument sa vždy môže zmeniť, niektorí budúci rodičia cítia, že tento dokument im dáva možnosť zamyslieť sa nad pôrodom a cítia sa viac pripravení. Niektoré ženy plán môže zbaviť obáv z pôrodu.

Pôrodný plán prekonzultovaný v pôrodnici môže pomôcť zabezpečiť lepší pôrodný zážitok, odvrátiť nerealistické očakávania, minimalizovať sklamanie a eliminovať akýkoľvek potenciálny konflikt s personálom alebo nesprávnu komunikáciu počas pôrodu a po ňom.

Pôrodný plán je užitočný najmä vo veľkej nemocnici, kde je možné, že počas návštevy pred pôrodom svojho pôrodného lekára nestretnete. Alebo keď ste v pôrodnici dlho a zmenia sa počas vášho pôrodu služby, nový pôrodník sa môže oboznámiť s vašimi želaniami. 

Uvedomte si však, že váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže odporučiť nejaké postupy počas pôrodu proti vašim preferenciám z plánu, najmä ak máte počas pôrodu život ohrozujúci stav. Počas pôrodu môžu nastať neočakávané udalosti, vtedy pôrodný plán ide bokom a na prvom mieste ste vy a vaše bábätko.

Proces vytvárania pôrodného plánu môže byť tiež odrazovým mostíkom pre dialóg medzi pacientom a lekárom, najmä ak si nie ste isté, ako váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vníma niektoré z vašich preferencií pri pôrode, a možno zistíte, že potrebujete zmeniť pôrodnicu, aby ste mali pekný pôrod. 

Samozrejme, niektoré budúce mamičky sa rozhodnú nevyhotoviť pôrodný plán. Ak vo vás myšlienka na jednu z nich vyvoláva úzkosť alebo preťaženie, alebo ak máte pocit, že písomný dokument vám sťaží flexibilitu v danej chvíli, prípadne budete sklamaná z pôrodu, ak sa niečo stane inak, možno pôrodný plán pre vás nebude cesta. 

Záver: ak si vopred zostavíte pôrodný plán, môže vám to pomôcť, aby ste sa na pôrod lepšie pripravili, a umožní vám vyjadriť svoje preferencie. Napriek tomu majte na pamäti, že pôrodný plán je písomná dohoda – nie záväzná zmluva – medzi vami a vaším lekárom.

Prečítaj si viac o príprave na pôrod

  • All Posts
  • Príprava na pôrod
Maliník pred pôrodom

03/11/2023/

V článku sa dozvieš ako ti maliník môže pomôcť pripraviť sa na pôrod. Nejde len o pitie čaju, ale aj…