Ďalší spôsob, ako pripraviť svoje telo na pôrod, je na konci tehotenstva každý deň pojedať datle. Ich účinok potvrdili vedci! 

Datle v tehotenstve nie sú moderný výmysel…

Naopak, majú bohatú a dlhú históriu (8 000 rokov).

  • Už staroegyptské hieroglyfy zobrazovali datľový strom. 
  • Podľa Koránu aj Biblie sa datle vždy považovali za prospešné pre rodiace matky. V islamskej histórii sa verí, že Maryam (tiež známa ako Mária v kresťanskej viere), matke Eesy (Ježiša v kresťanskej viere), dávala datle počas pôrodu a po pôrode. Keď Maryam porodila Eesu pod palmou, začula hlas, ktorý jej hovoril: “Nesmúť. Tvoj Pán položil k tvojim nohám malý potôčik. Potras kmeňom palmy k sebe a čerstvé, zrelé datle klesnú k tebe. Jedz a pi a poteš svoje oči”.

Datle ponúkajú množstvo zdravotných výhod – najmä pre tehotné ženy.

Vedecké štúdie, ktoré potvrdili účinok konzumácie datlí pred pôrodom:

Prečítaj si zaujímavú vedeckú štúdiu o ženách, ktoré jedli 6 datlí denne, 4 týždne pred pôrodom: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21280989

Táto štúdia došla k záveru, že konzumácia datlí v posledných 4 týždňoch pred pôrodom výrazne znížila potrebu indukcie pôrodu a priebeh pôrodu bol rýchlejší a priaznivejší. 

Aký je potvrdený účinok datlí? 

  • Ženy, ktoré konzumovali datle, mali pri prijatí do nemocnice výrazne väčšiu dilatáciu krčka maternice v porovnaní s konzumentmi nedatlového ovocia – 3,5 cm oproti 2 cm.
  • Ženy, ktoré konzumovali datle, mali pri prijatí výrazne vyšší podiel neporušených membrán (83 % oproti 60 %).
  • Pôrod začal spontánne u 96 % žien, ktoré konzumovali datle, a u 79 % žien, ktoré datle nekonzumovali.  
  • Prvá fáza pôrodu bola kratšia u žien, ktoré konzumovali datle, v porovnaní s konzumentmi nedatlového ovocia – 8,5 hodiny oproti 15 hodinám.

Ďalšia zaujímavá štúdia (http://jmrh.mums.ac.ir/article_2772.html) sledovala účinok datlí u prvorodičiek. Počnúc 37. týždňom jedla skupina konzumujúca datle 70 – 75 gramov/deň (3 – 4 veľké datle) až do začiatku pôrodu. V tejto štúdii použili na meranie výsledkov Bishop Score. Skupina žien, ktorá jedla datle, mala priaznivejšie Bishopovo skóre oproti ženám, ktoré ako prvorodičky datle nekonzumovali.

Bishopovo skóre používa 5 meraní na určenie pravdepodobnosti vaginálneho pôrodu, najmä ak sa pokúsite o indukciu. Patria medzi ne: cervikálna dilatácia, aký tenký je krčok maternice, ako je krčok mäkký, kde je krčok vo vagíne a ako ďaleko je hlava dieťaťa.

Datle = väčšia šanca na rýchly prirodzený pôrod s menšou pravdepodobnosťou na veľké popôrodné krvácanie

...

V čom spočíva tajomstvo datlí?

  • Datle obsahujú: vápnik, zinok, železo, meď, horčík, mangán, vápnik, draslík, A, K a vitamín B6 (pyridoxín), niacín, kyselinu pantoténovú a riboflavín.
  • Datle tiež ovplyvňujú estrogénové a progesterónové hormóny, ktoré sú účinné pri príprave maternice a dozrievaní krčka maternice.
  • Datle majú vysoký obsah vlákniny.
  • Obsahujú tiež taníny a antioxidanty, ktoré bojujú proti infekciám a sú antihemoragické, teda bojujú proti silnému krvácaniu.
  • Datle majú vysokú nutričnú a terapeutickú hodnotu s výraznými antioxidačnými, antibakteriálnymi, protiplesňovými a antiproliferatívnymi vlastnosťami.
  • !! Datle majú tiež dosť vysoký obsah cukru, takže ak bojujete s kvasinkami, bakteriálnou vaginózou, inou infekciou alebo si udržiavate hladinu cukru v krvi, možno bude lepšie datle vynechať. !!

Výhody konzumácie datlí pre zdravie tehotných žien

Datle sú plné vitamínov a minerálov. Počas tehotenstva je dôležité jesť vyváženú stravu s kľúčovými živinami potrebnými pre vás a vaše dieťa. Aké výhody prinášajú datle počas tehotenstva?

    • Obsahujú vlákninu – datle obsahujú veľa vlákniny, ktorá pomáha pri vyprázdňovaní. Štyri väčšie datle obsahujú asi 6,7 g vlákniny, čo sa rovná asi 25 % odporúčaného denného príjmu 20 až 35 gramov. Datle môžu pomôcť zmierniť zápchu. Toto je bežný príznak počas tehotenstva, pretože hormóny spôsobujú spomalenie gastrointestinálneho traktu. Doplnky železa, ktoré mnohé tehotné ženy užívajú, môžu tiež zvýšiť pravdepodobnosť vzniku zápchy. 
    • Obsahujú draslík – vaše telo potrebuje draslík na udržanie rovnováhy tekutín a podporu normálneho fungovania buniek. Mnoho tehotných žien má v prvom trimestri vracanie, čo môže viesť k zníženiu hladín draslíka. Datle majú 696 miligramov draslíka v 100-gramovej porcii (asi 4 datle).
    • Obsahujú folát – datle tiež obsahujú vitamín B-folát, ktorý je dôležitou živinou počas tehotenstva, pretože zabraňuje vážnym vrodeným chybám, ako je rázštep chrbtice. Lekári odporúčajú, aby tehotné ženy užívali folát v doplnku kyseliny listovej na dosiahnutie denného odporúčaného množstva 600 mcg. Datle poskytujú cca 15 mcg folátu na 100-gramovú porciu.
    • Obsahujú železo – tehotné ženy sú vystavené vyššiemu riziku anémie z nedostatku železa a potrebujú dvojnásobné množstvo železa ako tie, ktoré nie sú tehotné. Ťažká anémia z nedostatku železa môže zvýšiť vaše šance na predčasne narodené dieťa alebo dieťa s nízkou hmotnosťou a rozvoj popôrodnej depresie. 
    • Náhrada cukru – datle sa dajú použiť aj ako náhrada cukru. Datlový cukor, ktorý nájdete v niektorých potravinách a obchodoch so zdravou výživou, sa vyrába z rozomletých sušených datlí. Má o 30 % menej kalórií ako bežný cukor. Majte na pamäti, že datľový cukor chutí ako datle.
    • Pomáhajú zmierniť tehotenské kŕče do nôh – tie vznikajú na podklade hormonálnych zmien a pri nedostatku minerálnych látok v organizme. Konzumáciou datlí doplníte do tela dôležité minerály, ako draslík, horčík, meď, mangán…
    • Datle vám pomôžu na nespavosť – sladké datle pred spaním stimulujú produkciu spánkového hormónu melatonínu a rýchlo navodzujú regenerujúci spánok.

Je bezpečné jesť datle počas tehotenstva?

Neexistujú žiadne dôkazy o negatívnych účinkoch konzumácie datlí počas tehotenstva. Naopak. Datle sú sladkou pochúťkou, ktorá pomáha obmedziť túžbu po cukre, a zároveň dopĺňajú do tela prospešné vitamíny. Aj keď sú datle počas tehotenstva bezpečné, je potrebné mať na pamäti niekoľko vecí:

  • majú vysoký obsah kalórií – datle majú vysoký obsah kalórií a uhľohydrátov, takže si dávajte pozor na počet, ktorý denne zjete. 100-gramová porcia datlí, čiže asi štyri datle bez kôstok, má zhruba 277 kalórií. To je o niečo menej ako 300 kalórií, ktoré potrebuje žena prijať navyše v druhom trimestri oproti bežnej strave;
  • potenciálny alergén – niektorí ľudia môžu mať alergiu na datle a ak ju máte, mali by ste sa im vyhýbať.

Môžu datle vyvolať pôrod?

Mnoho ľudí už dlho verilo, že datle pomáhajú vyvolať pôrod. Existujú určité dôkazy, ktoré ukazujú, že konzumácia datlí môže pomôcť skrátiť pôrod, no nemusí ho nevyhnutne naštartovať.  

Štúdie, ktoré uvádzame vyššie, dokázali, že konzumácia datlí môže pomôcť pri zmäkčení krčka maternice alebo pri dozrievaní krčka na pôrod. Je teda možné, že konzumáciou datlí v treťom trimestri sa vyhnete dlhému prenášaniu. Priamo však s vyvolaním pôrodu datle nesúvisia. 

Ďalšia štúdia ukázala, že tehotné ženy, ktoré jedli 6 datlí denne počas 4 týždňov pred termínom pôrodu, mali kratšiu prvú fázu pôrodu a ich krčok bol pred pôrodom mäkší. Ukázalo sa tiež, že konzumácia datlí v neskorom tehotenstve znižuje potrebu umelého oxytocínu používaného na spustenie alebo urýchlenie pôrodu.

Koľko datlí jesť pred pôrodom?

Jesť 6 menších datlí (pokojne rozložiť počas dňa) alebo 3 väčšie datle každý deň, 4 týždne pred pôrodom (od cca 36. týždňa tehotenstva), vám môže priniesť len benefity.

Zvýšite pravdepodobnosť na prirodzený nástup pôrodu a je možné, že prvá doba pôrodu bude kratšia. Okrem toho doplníte do tela potrebné látky, ktoré v tehotenstve často chýbajú, a železo, ktoré môže priaznivo ovplyvniť mieru krvácania počas a po pôrode. 

Datle od 36. týždňa tehotenstva rozhodne áno! 

Prečítaj si viac o strave v tehotenstve a príprave na pôrod

  • All Posts
  • Strava v tehotenstve
  • Príprava na pôrod
Alchemilka pred pôrodom

03/20/2023/

Alchemilka je známa ženská bylinka. V článku sa dozvieš ako ti alchemilka môže pomôcť pripraviť sa na pôrod.

Maliník pred pôrodom

03/11/2023/

V článku sa dozvieš ako ti maliník môže pomôcť pripraviť sa na pôrod. Nejde len o pitie čaju, ale aj…