Na kurzoch hypnopôrodu sa často bavíme o dotepaní pupočníka. Dotepanie pupočníka má množstvo výhod pre bábätko a trvá len niekoľko minút po pôrode. Oplatí sa so strihaním šnúry počkať. O tejto téme sa málo hovorí a preto vám píšem tento článok, v ktorom nájdete naozaj všetko, čo potrebujete vedieť. 

Hneď na úvod píšem. Ak sa vaše bábätko nerodí akútne (teda vy ani bábätko nebojujete o život), máte plné právo nechať pupočník dotepať a so strihaním pupočnej šnúry pár minút počkať. Žiadna nemocnica nemá právo vám do tohto hovoriť. Je to len a len na vašom rozhodnutí. Dajte si dotepanie pupočníka do pôrodného plánu. 

Ako vyzerá dotepaný pupočník?

Ako spoznáte, že už môžete strihať pupočník? Jednoducho:

  • Dotepaný pupočník je na pohľad biely, sivý ako šnúrka.
  • Ak ho stlačíte medzi prstami tak už necítite pulz.

Ako dlho počkať na dotepanie pupočníka?

Kedy pupočník dotepe?  Je to rôzne, väčšinou to však zaberie len pár minút (cca 10minút). Stretneme sa aj so skorším dotepaním a naopak u niektorých babätiek to môže byť 20 minút a viac. Najlepšie je preto nasledovať čas od pôrodu ale farbu pupočníka a skúšať pulz.

Prečo nechať dotepat pupočník?

V pupočníku pulzuje až 1/3 krvi bábätká, ak ho prestrihnete skôr, bábätko bude prvé dni života dobiehať krvnú stratu. 1/3. Je naozaj dosť krvi.

Pupočníková krv obsahuje vzácne kmeňové bunky, ktoré bábätku pomôžu rýchlejšie sa zotaviť z pôrodu. Dotepanie pupočníka uľahčuje adaptáciu bábätka po pôrode a má vplyv na celkové zdravie aj v budúcom živote.

Výhody dotepania pupočníka

  • Vďaka kmeňovým bunkám, ktoré obsahuje pupočníková krv majú novorodenci menšie zápalové hodnoty v krvy a tiež nižšie riziko krvácania do mozgu.
  • Pre donosené deti oneskorené strihanie pupočnej šnúry zvyšuje objem krvi dieťaťa a zásoby železa. Vieme, že železo sa ťažko získava z materksého mlieka, extra železo z pupočníka pomáha predchádzať novorodeneckej anémii.
  • Štúdia z roku 2015 zistila, že deti, najmä chlapci, ktorým boli povrazy prerezané neskôr, mali vo veku 4 rokov lepšie motorické a sociálne zručnosti. Zaujímavé, však?
  • Predčasne narodené deti sú ohrozené vážnymi zdravotnými problémami a dodatočná dávka zdravej krvi z pupočnej šnúry môže pomôcť toto riziko znížiť. Prestrihnutie pupočníka u predčasne narodených detí znižuje potrebu transfúzie krvi.  Podľa jednej štúdie, stačí u predčasniatok počkať 45sekúnd.

Na starostlivosť o pupoček po strihaní odporúčam

...
...
...
...

Dotepanie pupočníka je možné aj pri pôrode cisárskym rezom.

Dotepanie pupočníka je možné aj pri pôrode cisárskym rezom. Áno. Naozaj je. Ak sa nejedná o aktútny cisársky rez a teda nejde o záchranu života, ak sa rodí zdravé dieťatko zdravej mamke, je možné nechať dotepať pupočník. Nemusí ísť o plánovaný cisírsky rez, no je potrebné uviesť toto želanie do pôrodného plánu, prípadne sa počas pôrodu, ak viete že bude končiť CS, dohodnúť s personálom. Všetko je o komunikácii. 

Kedy nečakať na dotepanie pupočníka?

Existuje niekoľko dôvodov, kedy je potrebné sa vyhnúť oneskorenému strihaniu pupočníka. Napríklad u žien s abnormálnymi placentami, u žien so silným krvácaním alebo u detí, ktoré sa narodili a potrebujú okamžitú lekársku starostlivosť. Je logické, že záchrana života je dôležitejšia ako dotepanie pupočníka.

Riziká dotepania pupočníka

Ak sú matka aj dieťatko zdravé, nie sú známe žiadne veľké riziká. Môže sa však mierne zvýšiť počet prípadov žltačky, stavu spôsobeného nadmernou hladinou bilirubínu. Čo sa týka komplikácií u matiek, oneskorené upnutie nezvyšuje riziko popôrodného krvácania. Je to mýtus.

Záver: dotepanie pupočníka

Ak môžete, nechatjte pupočník dotepať. Veď keby pupočníková krv nebola taká cenná, tak okolo odberov krvi z pupočníka nie je taký biznis. 

Nerobte odber z pupočníka a neodkladajte si túto krv na potom. Dotepanie má pre bábätko veľký význam a v podstate mu len vrátite, čo mu patrí. Ak ste obaja v poriadku, môžete pár minút so strihaním šnúry počkať.
 
Mimochodom vedeli ste, že niektoré mamičky pupočník vôbec nestrihajú. Niektoré mamičky sa rozhodnú pupočník prepáliť sviečkou a iné nechajú bábätko spojené s placentou. Niekoľko dní po pôrode vyschne a sám prirodzene odpadne. Takáto forma pôrodu sa volá lotosový pôrod.

Prečítaj si viac o pôrode

  • All Posts
  • Pôrod
Dotepanie pupočníka po pôrode

09/06/2024/

Na kurzoch hypnopôrodu sa často bavíme o dotepaní pupočníka. Dotepanie pupočníka má množstvo výhod pre bábätko a trvá len niekoľko…